Piesza wycieczka – „Dwa kopce”

Wyruszamy w piękny słoneczny poranek na kopiec J. Piłsudskiego, a z niego szlakiem turystycznym na kopiec T. Kościuszki.

Pięć krakowskich kopców czyni nasze miasto, pod tym względem, polskim rekordzistą. Najstarsze to kopce Krakusa i Wandy, młodszy i najbardziej popularny – kopiec Tadeusza Kościuszki, największy to kopiec Józefa Piłsudskiego, zaś najmłodszy i najmniejszy – kopiec Jana Pawła II. W parku otaczającym pałac w Łobzowie był kiedyś szósty krakowski kopiec – Esterki, legendarnej ukochanej Kazimierza Wielkiego, która na wieść o jego niewierności wyskoczyła z okna wprost do stawu. Obecnie znajduje się na tym miejscu boisko WKS Wawel.

Kopiec Józefa Piłsudskiego o wys. około 35 m. usypany został w 1937 roku na wzgórzu Sowiniecz ziem wszystkich pól bitewnych polskich żołnierzy z I wojny światowej oraz pogorzelisk II wojny światowej. Kopiec otoczony jest Laskiem Wolskim. Trasą spacerową podążamy w stronę Kopca Kościuszki z 1823 roku. Usypany na Wzgórzu Św. Bronisławy. Kopiec o wysokości ponad 30 m. stanowi świetny punkt widokowy, z którego roztacza się przepiękna panorama królewskiego miasta. I choć Niemcy podczas II wojny światowej chcieli go zlikwidować, gdyż stanowił ważny symbol polskości, kopiec przetrwał i wpisał się w panoramę Krakowa. Widoczny jest z wielu miejsc w mieście, a szczególnie pięknie wygląda oświetlony nocą.

2015-11-02T18:09:15+00:00