Dzień jak nie co dzień, czyli minidyktando na stulecie niepodległości

 

Tegoroczne –  VI Małopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”

już za nami. W etapie szkolnym wzięło udział 41 uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum  i liceum. Najwyższe wyniki w ZSOS nr 2 uzyskali: Bartosz Kopeć z klasy VI a  (86 %) oraz w gimnazjum – Malwina Chodakowska, III c (77%). Niebawem, bo już 2 listopada, zwycięzcy dowiedzą się, czy zostali zakwalifikowani do zmagań wojewódzkich. Tegoroczny konkurs to nie tylko przygoda z niełatwą ortografią, to także próba ustanowienia rekordu w zakresie liczby osób piszących dyktando jednocześnie,  toteż projekt został zgłoszony przez organizatorów do polskiego przedstawiciela Księgi Rekordu Guinnessa.

Stowarzyszenie Polonistów we współpracy z Fundacją „Zawsze Warto” przygotowało tekst dyktanda nawiązujący do obchodzonej w tym roku rocznicy – czytamy w nim m.in.: Mało kto wie,  że 11 listopada nie od razu był dniem świątecznym. Wprawdzie już rok po zrzuceniu przez Polskę jarzma zaborów zorganizowano nieoficjalne uroczystości, ale ostatecznie sejm ustanowił 11 listopada Świętem Niepodległości nowo powstałego państwa dopiero w 1937 roku.

2018-10-25T02:55:40+00:00