Szlakiem Kadrówki po Krakowie

 

19 października klasa III c pod opieką wychowawcy i naszego „szkolnego przewodnika” – p. A. Nowakowskiej wyruszyła szlakiem słynnej Kadrówki. Spacer rozpoczęliśmy od Oleandrów, gdzie znajduje się Dom im. Józefa Piłsudskiego, z którego w 1914 roku wyruszyła I Kompania Kadrowa, kierując się na terytorium zaboru rosyjskiego. Kolejnym przystankiem  był plac przy pomniku Piłsudskiego i Czynu Niepodległościowego. Słynna Czwórka Legionowa zrobiła na nas duże wrażenie zarówno swą monumentalnością, jak i słynna inskrypcją: „Legiony to – żołnierska buta,/Legiony to – ofiarny stos…”  Złożyliśmy też wizytę  Zakonowi Braci Mniejszych Kapucynów przy Loretańskiej- dzięki uprzejmości brata na furcie otworzono specjalnie dla nas kaplicę Loretańską. Tam, oglądając tablice pamiątkowe, wysłuchaliśmy opowieści o polskich postaciach, które zasłużyły się dla naszej niepodległości. Edukacja poza murami szkoły wszystkim przypadła do gustu.

2018-10-25T02:59:49+00:00